İSG Katip

İSG-KATİP ile ilgili görsel sonucu

İSG KATİP NEDİR ?

İsg Katipiş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması ve takip edilmesini sağlayan bir yazılım projesidir. İSG ile ilgili kurumlar ve Mernis sisteminin birbiri ile eş zamanlı çalışması sayesinde etkileşimli ve bütünleşik raporlama yapılmasına imkan sağlar.

 

 

İSG KATİP SİSTEMİNDE NELER YAPILIR ?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri içinde yer alan tüm kişi, kurum ve kuruluşlar isg katip sisteminde kendine yer bulur. Her OSGB, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı veya uzman adayı, sistemde tanımlanır.

Sistemde tanımlı olan kurum, kuruluş ve isg profesyonellerinin eğitim ve staj süreçlerinin takibi de isg-katip üzerinden yapılabilir.

İSG hizmeti için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirmeleri de isg katip sistemi üzerinden yapılır.

OSGB ve İSG profesyonellerinin verdiği hizmetlerin takibi, sözleşme sürelerinin yeterliliği, mevzuat değişiklikleri veya il il osgb bilgileri de sistemde bulunabilir.

İSG KATİP SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?

İsg katip’te işlem yapabilmek için öncelikle e-devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabileceğiniz gibi doğrudan isg katip giriş adresinden de girebilirsiniz.

İSG KATİP SİSTEMİNE GİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Öncelikle onaylama işlemini yapacak kişinin (SGK evraklarında şirket yetkilisi olarak gözüken kişinin) kendi e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalıdır.

E-devlet şifresiyle İSG Katip Sistemine giriş yapıldıktan sonra sol taraftaki menü’den Hizmet Alan İşyeri Modülü’ne tıklanması gerekmektedir. Eğer bu alan gözükmüyorsa, ilgili kişi SGK nezdinde şirket yetkilisi olarak gözükmüyor demektir. Bu durumda şirketinizin imza yetkilisinin bir dilekçeyle SGK Sicil Servisine başvurması ve ilgili kişinin İSG-KATİP sisteminde şirketinizin yetkilisi olarak atanmasını sağlaması gerekmektedir.

Sağ tarafta şirketinize hizmet veren iş güvenliği uzmanının ve işyeri hekiminin bilgileri belirecektir. Üzerine tıklandıktan sonra yukarıdaki Onayla butonuna basılarak onaylama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Bu işlemler gerçekleştikten sonra Bakanlığın veri tabanında şirketiniz iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulunduruyor olarak gözükecek ve resmi olarak hizmet başlamış olacaktır.